• Narození, svatba, smrt

historie

Dne 29. června 1906 se na valné hromadě ustavil Spolek pro zřízení okresního muzea v Kouřimi. Po zahájení činnosti Okresní muzejní jednoty byly muzeu předány např. archeologické nálezy uložené ve sbírkách chlapecké školy a současně se shromažďovaly první dary od jednotlivých občanů Kouřimi a okolí. Nejdříve byly tyto předměty umísťovány do kabinetu chlapecké školy, ale již v následujícím roce si kouřimští občané mohli prohlédnout muzejní sbírky ve velké zasedací síni Občanské záložny.

Léta 1. světové války přerušila činnost spolku, podařilo se však uchovat sbírky. Na konci roku 1927 byly nově instalovány exponáty ve velké síni Občanské záložny (např. sbírky etnografické, cechovní, církevní, zbraně a numismatika). Občanská záložna věnovala muzejnímu spolku jednu z bašt městského opevnění. Rekonstrukce byla ukončena v roce 1930. V 1. patře tzv. muzejní bašty byly umístěny archeologické sbírky, uspořádané mj. i MUDr. Františkem Dvořákem. Archeologická expozice zde byla umístěna do roku 1949, pak bašta sloužila jako depozitář až do počátku 90. let.

Během 2. světové války byla na základě udání konfiskována sbírka starých zbraní, přičemž došlo k uloupení i řady dalších exponátů. K dalšímu rozvoji muzea dochází až v poválečném období. V roce 1949 byla část archeologických sbírek přemístěna do nově získaných prostor v budově Okresního domu (1951). Roku 1951 byla zrušena muzejní jednota a muzeum i se sbírkami přechází do správy města.

V roce 1964 byly všechny muzejní sbírky přeneseny do dnešní budovy (bývalá stará radnice), kde byla instalována nová expozice o historickém vývoji města, která byla od 70. let postupně inovována. Kouřim je významnou archeologickou lokalitou. Z toho důvodu byly postupně vybudována další expozice mapující tuto významnou součást českých dějin, např. „Slovanská Kouřim“.

Od roku 1967 je Muzeum Kouřimska v Kouřimi součástí Regionálního muzea v Kolíně jako jeho pobočka. V roce 2004 byla v muzeu otevřena nová stálá expozice "Středověká Kouřim a Kouřimsko" na kterou navázala v roce 2006 další část expozice pod názvem " Historická Kouřim a kouřimský kraj".

Muzeum Kouřimska sídlí v současnosti v budově Staré radnice, která je jednou z hlavních dominant kouřimského náměstí. Jedná se o původní radní budovu ze 14.století, která byla až do roku 1850 střediskem městské samosprávy. Někdejší gotická radnice, přestavěná renesančně v 16. století, byla těžce poškozena požáry. Provizorně opravená budova se teprve v roce 1782 dočkala pozdně barokní přestavby, kterou uskutečnil pražský architekt Jan Josef Wirch. Později následovaly i další přestavby. V původní radnici, obsažené v západním křídle, se dodnes zachovaly přízemní prostory s barokními lunetovými klenbami a do suterénního podlaží Staré radnice ústí spleť neprozkoumaných podzemních prostor, rozprostírajících se pod celým historickým jádrem města.

úterý - neděle: 10.00 - 17.00

/polední přestávka           12.00 - 12.30/

/děti, studenti, důchodci, držitele karet EYCA/
zdarma: /děti do 6 let, ZTP, ZTPP, AMG, Klub přátel RMK/

Komentovaná prohlídka výstavy "Bitva u Kolína"

více - Komentovaná prohlídka výstavy
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na komentovanou prohlídku výstavy "Bitva u Kolína - osobnosti, dělostřelecká reforma, Vojenský řád Marie Terezie", která se koná v úterý 26. září v 17.00 hodin.
(19.9.2017)

Přednáška o bitvě u Kolína

více - Přednáška o bitvě u Kolína
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku Ing. Pavla Juříka "Bitva u Kolína - úspěšný test Liechtensteinovy artilerie", která se koná v úterý 19. září.
(14.9.2017)

Komponovaný pořad "Verše malované štětcem"

více - Komponovaný pořad
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na komponovaný pořad "Verše malované štětcem", který se koná ve čtvrtek 14. září v 16.00 hodin.
(7.9.2017)

Výběrové řízení na pozici "Technický pracovník"

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje výběrové řízení na pozici "Technický pracovník".
(7.9.2017)

Reg­ionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje