• Cukrář umělcem

historie

Dne 29. června 1906 se na valné hromadě ustavil Spolek pro zřízení okresního muzea v Kouřimi. Po zahájení činnosti Okresní muzejní jednoty byly muzeu předány např. archeologické nálezy uložené ve sbírkách chlapecké školy a současně se shromažďovaly první dary od jednotlivých občanů Kouřimi a okolí. Nejdříve byly tyto předměty umísťovány do kabinetu chlapecké školy, ale již v následujícím roce si kouřimští občané mohli prohlédnout muzejní sbírky ve velké zasedací síni Občanské záložny.

Léta 1. světové války přerušila činnost spolku, podařilo se však uchovat sbírky. Na konci roku 1927 byly nově instalovány exponáty ve velké síni Občanské záložny (např. sbírky etnografické, cechovní, církevní, zbraně a numismatika). Občanská záložna věnovala muzejnímu spolku jednu z bašt městského opevnění. Rekonstrukce byla ukončena v roce 1930. V 1. patře tzv. muzejní bašty byly umístěny archeologické sbírky, uspořádané mj. i MUDr. Františkem Dvořákem. Archeologická expozice zde byla umístěna do roku 1949, pak bašta sloužila jako depozitář až do počátku 90. let.

Během 2. světové války byla na základě udání konfiskována sbírka starých zbraní, přičemž došlo k uloupení i řady dalších exponátů. K dalšímu rozvoji muzea dochází až v poválečném období. V roce 1949 byla část archeologických sbírek přemístěna do nově získaných prostor v budově Okresního domu (1951). Roku 1951 byla zrušena muzejní jednota a muzeum i se sbírkami přechází do správy města.

V roce 1964 byly všechny muzejní sbírky přeneseny do dnešní budovy (bývalá stará radnice), kde byla instalována nová expozice o historickém vývoji města, která byla od 70. let postupně inovována. Kouřim je významnou archeologickou lokalitou. Z toho důvodu byly postupně vybudována další expozice mapující tuto významnou součást českých dějin, např. „Slovanská Kouřim“.

Od roku 1967 je Muzeum Kouřimska v Kouřimi součástí Regionálního muzea v Kolíně jako jeho pobočka. V roce 2004 byla v muzeu otevřena nová stálá expozice "Středověká Kouřim a Kouřimsko" na kterou navázala v roce 2006 další část expozice pod názvem " Historická Kouřim a kouřimský kraj".

Muzeum Kouřimska sídlí v současnosti v budově Staré radnice, která je jednou z hlavních dominant kouřimského náměstí. Jedná se o původní radní budovu ze 14.století, která byla až do roku 1850 střediskem městské samosprávy. Někdejší gotická radnice, přestavěná renesančně v 16. století, byla těžce poškozena požáry. Provizorně opravená budova se teprve v roce 1782 dočkala pozdně barokní přestavby, kterou uskutečnil pražský architekt Jan Josef Wirch. Později následovaly i další přestavby. V původní radnici, obsažené v západním křídle, se dodnes zachovaly přízemní prostory s barokními lunetovými klenbami a do suterénního podlaží Staré radnice ústí spleť neprozkoumaných podzemních prostor, rozprostírajících se pod celým historickým jádrem města.

úterý - neděle:

zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, Klub přátel RMK/

Kutnohorsko a Kolínsko známé i neznámé

více - Kutnohorsko a Kolínsko známé i neznámé
Do 31. října si v Muzeu lidových staveb v Kouřimi můžete prohlédnout část putovní výstavy fotografií Josefa Čáslavy, která přibližuje krásy Kolínska a Kutnohorska.
(19.9.2021)

Komentovaná prohlídka výstavy "Nejen nepřátelé - staří Řekové a jejich sousedé"

více - Komentovaná prohlídka výstavy
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na prohlídku výstavy, rozšířenou o expozici řeckých antických mincí, která se koná v úterý 21. září v 17.00 hodin.
(15.9.2021)

Veřejné projednání záměru revitalizace Podlipanského muzea v Českém Brodě

více - Veřejné projednání záměru revitalizace Podlipanského muzea v Českém Brodě
Přijďte se seznámit s naším záměrem na obnovu budovy českobrodského muzea ve čtvrtek 16. září v 17.00 hodin.
(13.9.2021)

Výstava "Pocta Antonínu Balšánkovi"

více - Výstava
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu, která se koná ve dnech 17. září 2021 - 8. května 2022.
(11.9.2021)