sbírka Muzea Kouřimska
Počátky sbírkotvorné činnosti v Kouřimi jsou spjaty s přípravou pražské Národopisné výstavy (r. 1895). Významný podíl na utváření sbírkového fondu měli v době jeho zrodu kouřimští učitelé. Ti se snažili uchovat a chránit nejcennější předměty i v dobách těmto aktivitám nepřejících, zejména za světových válek, ale také v časech před vznikem muzejní jednoty v roce 1906.
Vzhledem k rozmanitosti kouřimské sbírkové kolekce nelze říci, že by v její skladbě určitý obor výrazněji převažoval. Nalezeneme zde předměty z řady vědních odvětví jako jsou archeologie, dějiny umění, historie, etnologie, paleontologie a další.
Z archeologie se v kouřimském muzeu nacházejí starší nálezy především pravěké keramiky ze Staré Kouřimi a okolí města. Nejsou zde však uloženy objevy z výzkumů Dr. Miloše Šolleho, které byly převedeny do archeologické podsbírky Dvořákova muzea Kolínska v pravěku. Významnou a cenou složku této části sbírky tvoří také renesanční a pozdně gotické kachle.
Uměnovědná část obsahuje řadu cenných a pro Kouřimsko významných exponátů např. architektonické prvky, barokní sochy, obrazy, porcelánové a skleněné nádobí, textilie a řadu jiných užitkových věcí. V historické části nalezneme např. nepočetnou sbírku dobových fotografií města a přilehlého okolí, pozůstalosti významných kouřimských osobností, několik historických map a plánů, výuční listy, diplomy, drobné tiskoviny, nemnoho pečetidel a medailí. Za etnologii jmenujme zejména formy na různé druhy pečiva z pozůstalosti kouřimského cukráře Františka Netáhlíka. Zajímavá je také menší kolekce paleontologických zkamenělin čítající více než 100 kusů.
Mezi unikáty v kouřimské sbírce, z nichž řadu nalezneme ve zdejší historické expozici, patří: Alabastrová soška Ecce homo, architektonické články ze zaniklého cisterciáckého proboštství v Kouřimi, gotický svorník s reliéfem anděla z opatství v Klášterní Skalici, koutnice s karmazínovou výšivkou, barokní obraz od J. Kramolína: P. Marie se sv. Fabiánem a sv. Šebestiánem, soubor pozdně gotických kachlů z Voteleže, barokní pieta od I. Günthera, barokní sochy od F. M. Katterbauera z kaple P. Marie Pomocné v Kouřimi, atlasová pánská vesta vyšívaná dracounem a hedvábím, pečetidla kouřimských cechů z 18. století a řada dalších exponátů.
Muzeum Kouřimska v Kouřimi
Aktuální otevírací doba:
Vstupné:
základní: 50 Kč /dospělí/
zlevněné: 25 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/
rodinné: 125 Kč
/2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, Klub přátel RMK/
více...